Pracownik firmy budowlanej podczas pracy na budowie domu.

Kolejnym etapem w procesie zbliżającym Cię do celu jest zatrudnienie wykonawców – firmy budowlanej i nadzoru budowlanego, którego zadaniem będzie pilnowanie, aby budowa przebiegała zgodnie z planem. Bardzo często to właśnie ten etap jest jednym z najtrudniejszych w całym procesie budowy domu, ponieważ chcemy, aby zatrudniona firm budowlana wykonała swoją pracę solidnie, zgodnie ze sztuką budowlaną i planem oraz w planowanym terminie. Jednak jak się okazuje znalezienie w dzisiejszych czasach rzetelnych wykonawców to czasami długa i kręta droga, z tego względu chciałem polecić mój sposób na znalezienie dobrej firmy budowlanej. 

Z tego artykułu dowiesz się czym się kierować przy wyborze ekipy budowlanej oraz:

 • Dla kogo lepszym rozwiązaniem jest wybór generalnego wykonawcy, a dla kogo system gospodarczy?
 • Na kogo się zdecydować – wieloletnią firmę czy nowicjuszy?
 • O co warto zapytać firmę budowlaną zanim podpiszemy umowę?
 • O czym należy pamiętać przy sporządzaniu umowy z firmą budowlaną?
 • Czy warto zatrudnić posiłkowy nadzór budowlany?

Generalny wykonawca czy tzw. system gospodarczy – co się bardziej opłaca?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi jaki system będzie lepszy – każdy z nas jest inny, ma inny styl życia oraz budżet na wykonanie inwestycji. Jednak patrząc statystycznie, więcej osób decyduje się na budowę domu tzw. systemem gospodarczym – czyli samodzielnym zatrudnianiu różnych firm budowlanych na dany etap budowy lub wykończenie domu. Rozwiązanie to jest z reguły tańsze, niż zatrudnienie generalnego wykonawcy – czyli jednej firmy budowlanej do wszystkich prac, jednak wiąże się też z Twoim większym zaangażowaniem w cały proces.

Zatrudnienie generalnego wykonawcy jest na pewno bardziej odciążające inwestora budowy. Budowa domu jednorodzinnego to bardzo duża inwestycja dla potencjalnego Kowalskiego, który nigdy nie miał z tym do czynienia. Nie dość, że pochłania bardzo dużo czasu, kosztuje wiele nerwów, to jeszcze trzeba koordynować pracę wielu ludzi. Może okazać się to dla nas niezwykle ciężkie, w szczególności gdy jesteśmy osobami zajętymi, pracujemy lub gdy dojazd do budowy zajmuje dużo czasu i nie zawsze możemy być częstymi gośćmi na budowie. Taka kolej rzeczy może w późniejszym czasie odbić się na jakości budowy oraz znacznym przesunięciem terminu zakończenia całej budowy.

Z tego powodu wiele osób decyduje się na zatrudnienie generalnego wykonawcy – jednej firmy budowlanej, która jest odpowiedzialna za wykonanie wszystkich etapów prac budowlanych. Niestety często wybór generalnego wykonawcy wychodzi finalnie drożej, niż w przypadku zatrudniania wielu ekip. To na które rozwiązanie się zdecydować należy dopasować do posiadanego budżetu, naszej dyspozycyjności, a także co równie ważne – wiedzy. Niestety niejedna firma może wykorzystać naszą niewiedzę na dane tematy, dlatego jeżeli mamy dobrą firmę, która oferuje kompleksowe usługi, lepiej powierzyć jej wszystkie bądź większość prac.

Doświadczona firma budowlana czy nowicjusze – na kogo się zdecydować?

Każdemu inwestorowi zależy na tym, żeby wybrana firma solidnie, dokładnie i w terminie wykonała zleconą pracę zgodnie ze sztuką budowlaną, a do tego była atrakcyjna cenowo. Niestety w rzeczywistości wygląda to różnie – albo mamy do czynienia z ludźmi, którzy z fachowcami nie mają nic wspólnego, albo z takimi co robią dobrze lecz są drodzy i mają dalekie terminy.

Wybierając firmę budowlaną dobrze zdać się na „pocztę pantoflową” – popytać rodzinę, znajomych, a nawet sąsiadów – rozglądnij się, może w Twojej „nowej” okolicy są świeżo-powstałe domy, watro wtedy zapoznać się przyszłymi sąsiadami i popytać o ich doświadczenia oraz poprosić o kontakty.

Warto rozszerzyć poszukiwania firmy budowlanej poza naszą lokalizację – o okoliczne miejscowości, np. przez internet. W miejscowości oddalonej o zaledwie kilka – kilkanaście km możemy znaleźć perełkę, która spełni wszystkie nasze oczekiwania i to w dobrej cenie!

Największym błędem inwestorów jest na dzień dobry odrzucanie oferty nowo-powstałych firm budowlanych, tzw. nowicjuszy. Wydaje nam się bowiem, że nie są doświadczeni i nie chcemy aby uczyli się budownictwa na naszej inwestycji. Otóż bardzo często nowa firma nie oznacza tylko młodych ludzi, którzy pierwszy raz mają łopatę w ręce! Najczęściej są to osoby z wieloletnim doświadczeniem, dużą wiedzą, pracujący wcześniej na etacie w innej firmie budowlanej, którzy po prostu postanowili w końcu stanąć na własne nogi. Są to również bardzo często osoby zjeżdżające za granicy lub tacy, którym właśnie nie odpowiadała jakość pracy w poprzedniej firmie.

Przez to, że firma jest nowa na rynku, nie ma jeszcze wielu zrealizowanych zleceń, którymi może się pochwalić, ma ponadto często całkiem inne podejście do pracy – rzetelniej i dokładniej podchodzi do wykonania powierzonych prac, zależy im na wypracowaniu dobrej renomy dzięki której pozyska kolejne prace. Takie firmy również rzetelniej przygotowują dokładniejszą rozpiskę i wycenę każdego etapu pracy, dzięki temu mamy dokładniej wykonany kosztorys. „Starzy wyjadacze” bardzo często świadomie sporządzają bardzo ogólny kosztorys, przez to potem lubią naciągać inwestora na dodatkowe koszty.

Nowo powstałe firmy proponują także atrakcyjniejsze ceny, co nie znaczy, że oferują gorszą jakość, tylko chcą się przebić przez i tak już obstawiony rynek. Firmy te bardzo często nie mają też odległych terminów – idealne rozwiązanie dla tych ludzi, którym bardzo zależy na czasie i jak najszybszym rozpoczęciu prac budowlanych!

Cała sztuka polega na tym aby zebrać co najmniej klika kontaktów, przygotować sobie listę pytań, poumawiać się na spotkania z przedstawicielami firmy i otwarcie porozmawiać. Po pierwszej rozmowie już będziesz miał swoje typy – kogo warto uwzględnić, a kogo na wstępnie odrzucić. Poproś o przygotowanie szacunkowego harmonogramu prac i wycenę oraz o realizacje wykonanych prac (jeżeli takie mają) – będziesz wówczas miał możliwość udania się w te miejsca. Możesz wtedy także spróbować wypytać się właściciela jak współpracowało mu się z tą firmą. Jeżeli przedstawiciel firmy będzie Cię zbywał i kręcił, możesz podejrzewać, że ma coś do ukrycia.

Jest to może długi i żmudny proces jednak pamiętaj, że dobra ekipa budowlana to podstawa tym bardziej, że jest to ogromna inwestycja na długie lata.

O co warto zapytać firmę budowlaną, zanim podpiszesz umowę – podpowiadamy!

Zanim zdecydujesz się ostatecznie na którąś firmę budowlaną, warto dopytać się o:

 • przygotowanie szacunkowego harmonogramu prac i kosztorysu, abyś mógł porównać jego ofertę z konkurencją;
 • poproś o szacunkowe wyliczenia kosztów materiałów budowlanych;
 • możliwy termin rozpoczęcia prac oraz szacunkowy czas ich wykonania;
 • czy ekipa budowlana to osoby z wykształceniem bądź doświadczeniem budowlanym;
 • czy firma dysponuje odpowiednim sprzętem, jak tak to jakim, jaką techniką wykonuje konkretne prace;
 • jeżeli firma nie dysponuje sprzętem, to po czyjej stronie stoi wynajem sprzętu i pokrycie kosztów wynajmu;
 • wykonane realizacje, ewentualnie referencje – jeżeli to możliwe warto prosić o podanie lokalizacji niedawno wykonanej budowy (jeżeli zaistniej taka możliwość możemy udać się tam i zobaczyć efekty – oczywiście za zgodą właściciela posesji oraz przy okazji prosić o recenzję współpracy z firmą, czy wszystko przebiegało zgodnie z planem).

Przygotowując sobie takie zestawienie będziesz miał lepszy pogląd, którą firmę wybrać ostatecznie. Jeżeli przyjdą Wam jeszcze inne pomysły o co warto zapytać firmę zanim podpisze się umowę, bardzo prosimy o dopisanie propozycji w komentarzu, z pewnością będzie to cenna informacja dla niedoświadczonych inwestorów!

Koparka na budowie

Zawieranie umowy z firmą budowlaną – o czym należy pamiętać

Porządnie sporządzona umowa z firmą budowlaną to bardzo istotna kwestia, nie podchodź do niej niedbale! Pamiętaj, że jest ona spisywana nie tylko, aby była wiążąca Ciebie jako inwestora, ale przede wszystkim jest to spisanie warunków, które musi spełnić firma. I nie chodzi tu tylko o koszty, ale także terminy i zakres prac. Dzięki niej, jeżeli coś nie pójdzie zgodnie z planem lub firma okaże się gołosłowna – będziesz miał dowód i podstawę do roszczeń w sądzie. Dlatego nigdy nie gódź się na ustalanie jakiś kwestii „na przysłowiową gębę”. Niech wszelkie ustalenia zostaną zawsze spisane na umowie.

Przede wszystkim każda umowa powinna zawierać sposób i termin realizacji poszczególnych etapów budowy (tzw. harmonogram prac), ale także termin rozpoczęcia i zakończenia budowy, zakres wykonanych prac oraz związane z tym koszty, które powinieneś zapłacić po każdym skończonym etapie.

Oprócz tego powinny być spisane także kary, za niewywiązanie się z podjętych zobowiązań. Warto również dodać na umowie zapiskę o szacunkowych kosztach materiałów tak, żeby przed rozpoczęciem prac budowlanych nie okazało się, że nagle są dużo, dużo większe niż omawialiście wcześniej.

Warto pamiętać, aby na umowie umieścić także informacje, że wykonawca zapoznał się z aktualnym stanem budowy przed rozpoczęciem prac. Dzięki takiej informacji możemy uniknąć ewentualnych oskarżeń, że za zaistniałe błędy jest odpowiedzialna poprzednia ekipa.

Warto dodać w umowie zapis o tym, że ekipa budowlana powinna wykonywać polecenia kierownika budowy oraz pracownicy powinni być zawsze trzeźwi na placu budowy.

Nadzór budowlany – czy warto zatrudnić inspektora nadzoru inwestorskiego?

Pamiętaj, że każda budowa musi mieć kierownika budowy, który będzie nadzorował czy praca jest wykonywana poprawnie, zgodnie z planem i wszystkimi wytycznymi. Dobry kierownik jest na wagę złota, niestety bardzo często zdarza się tak, że nadzoruje kilka budów jednocześnie, przez co nie ma tyle czasu ile chcielibyśmy, żeby spędzał na naszej budowie.

Jeżeli bardzo zależy Ci na tym, żeby budowa przebiegała bez zarzutów, warto zastanowić się nad zatrudnieniem inspektora nadzoru inwestorskiego – osoby, która posiada uprawnienia budowlane i nadzoruje poprawność prac przeprowadzanych na budowie niezależnie od kierownika budowy. Inspektor nadzoru pomaga także w sprawdzeniu przedstawianych kosztorysów. Dlatego dla wielu ludzi zatrudnienie takiej osoby będzie dużym odciążeniem, także psychicznym 😉 Niestety usługa taka podnosi koszta inwestycji.

Mamy nadzieję, że nasze porady będą chociaż w jakimś stopniu pomocne dla Ciebie przy wyborze rzetelnej firmy budowlanej. Zachęcamy również do dzielenia się swoimi historiami z firmami budowlanymi w komentarzach. Osoby zaczynające swoją przygodę z budową swojego domu z pewnością z nich skorzystają 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *