Budowa domów w 2018 roku - koszty, przepisy

Nowy rok, wyższe ceny – powinniśmy się już chyba do tego przyzwyczaić. Jak przewidują eksperci – rok 2018 wiąże się z znacznie wyższymi kosztami budowy domu, niż miało to miejsce w poprzednich latach. Co wpływa na wzrost kosztów budowy domu? Czy w przyszłym roku można się spodziewać kolejnych wzrostów cen? Czy da się obniżyć koszty budowy domu?

Co wpływa na wzrost kosztów budowy domu?

Niezaprzeczalnie, wzrost kosztów budowy domu jest w dużej mierze spowodowany ostatnio rekordowym wzrostem liczby mieszkań oddanych do użytku przez deweloperów, ale także z budową coraz większej ilości dróg w Polsce. Chociaż może wydawać się to nielogiczne – to właśnie te dwa czynniki mają duży wpływ na aktualne koszta budowy domów w Polsce przez prywatnych inwestorów i mogą być przyczyną wzrostów cen w kolejnych latach. Eksperci szacują, że budowa domu w roku 2018 to średnio o 8% większy koszt niż w roku poprzednim.

W roku 2017 koszt domu jednorodzinnego o powierzchni 140 m2 (parter z poddaszem) wynosił ok. 340 000 zł, z kolei za taki sam dom w roku 2018 musielibyśmy zapłacić już 367 000 zł – to ok. 27 000 zł więcej niż w roku ubiegłym!

Na koszt budowy domu wpływa m.in.:

  • Robocizna
    Można zaobserwować, że z roku na rok rosną koszty robocizny, w szczególności ceny usług tynkarskich, murarskich i dekarskich, np. porównując rok 2018 z 2017 prace murarskie to koszt o 11% większy, wykonanie ocieplenia oraz elewacji budynku to koszt większy o 15%, z kolei usługi tynkarskie i hydrauliczne to wzrost cen o aż 30%. Kosz wykonania instalacji elektrycznych wzrośnie o 16%.

  • Materiały budowlane
    Wzrost cen materiałów budowlanych również przekłada się na wyże koszty budowy domu. Ostatnie zmiany przepisów prawa budowlanego przyczyniły się do wymuszenia na inwestorach użycia lepszych, a co za tym idzie droższych materiałów. Przepisy dotyczą osiągnięcia odpowiedniego współczynnika Ep, który łączy parametry izolacyjne obiektu z rodzajem ogrzewania – doprowadza to do zastosowania w budownictwie lepszego ocieplenia domu, zamontowania lepszych okien oraz wybór odpowiedniego rodzaju ogrzewania. Skutkiem tego są wzrosty cen okien PCV o ok. 15%, materiałów do ocieplania – ok. 20%, a najbardziej wzrost cen odczujemy podczas wyposażania kotłowni – koszt zakupu nowego pieca wzrósł do nawet 40% w porównaniu do ubiegłego roku.

Jak podaje serwis kalkulator budowlany, doprowadzenie budynku do stanu surowego zamkniętego będzie kosztowało inwestora w 2018 roku ok. 165 000 zł (ok. 7-8 tys. więcej niż w 2017 roku), do stanu deweloperskiego – ok. 111 000 zł (ok. 12,5 tys. zł więcej) oraz do stanu pod klucz wraz z wyposażeniem – 91 000 zł (wzrost o ok. 7 tys. zł).

Czy w przyszłym roku czeka nas kolejny wzrost kosztów budowy domu?

Niestety wszystko wskazuje na to że tak – w kolejnych latach możemy spodziewać się kolejnych wzrostów cen budowy domu. Deweloperzy chcą jeszcze bardziej zwiększyć ilość oddawanych do użytku mieszkań, ma zostać budowana także większa ilość dróg. Co więcej – dobrzy fachowcy decydują się na wyjazd do pracy za granicę, w związku z czym brakuje w Polsce fachowców do pracy, a co za tym idzie firmy budowlane bardziej się cenią. Na tym polu nie mamy za bardzo możliwości negocjacji, gdyż jest mały wybór wśród firm, a terminy mogą być odległe.

Przyczyną wzrostu cen są także przepisy budowlane, które nakazują inwestorom zastosowanie droższych technologii i materiałów. Już w roku 2021 mają wejść w życie nowe przepisy, które zaostrzają procedury parametrów izolacyjnych budynków o aż 35%. Inwestorzy będą musieli wykonywać jeszcze lepsze izolacje i ocieplenia budynku, które znacznie podwyższą koszty budowy domu.

Domy wykonane z prefabrykatów

Jak obniżyć koszty budowy domu?

Na koszt budowy domu wpływa naprawdę wiele kwestii – z pewnością napiszemy na ten temat obszerniejszy wpis. Jednak i tak trzeba liczyć się z tym, że w dzisiejszych czasach budowa domu to spora inwestycja, na którą niestety nie każdy będzie mógł sobie pozwolić, tym bardziej patrząc na przewidywania ekspertów z branży finansowo-budowlanej. Tańszą alternatywą, jednak w Polsce bardzo mało popularną jest budowa domów prefabrykowanych.

Co to są domy prefabrykowane?

Domy prefabrykowane, to domy powstające w oparciu o szkielet wykonany z drewna, stali lub keramzytu. Domy te powstają z gotowych elementów, które wcześniej produkowane są hurtowo w fabryce, w związku z tym koszty są znacznie niższe.

Budownictwo prefabrykowane w Polsce jest jeszcze mało popularne. Polacy w tej materii są zdecydowanie tradycjonalistami. Jednak technologia ta ma w Polsce spore szanse na zaistnienie, patrząc na to jak z roku na rok wzrastają koszty budowy domu. Nowa technologia, która oferuje znacznie niższe koszty, może przełożyć się na coraz bardziej rosnące zainteresowanie. Tym bardziej, że z każdym rokiem technologia idzie znacznie do przodu – domy prefabrykowane będą coraz to bardziej trwałe, a cena nadal będzie sporo niższa w porównaniu do tradycyjnego budownictwa o ok. 30-40%. Zaletą domów prefabrykowanych jest także to, że czas budowy domu wynosi średnio tydzień – nie licząc wykonania fundamentów.

A Wy zdecydowalibyście się na budowę domu wykonanego z gotowych elementów, czy wolelibyście zapłacić więcej, jednak mieć dom wykonany zgodnie z tradycyjną sztuką budowlaną? Zachęcamy do zostawiania swoich komentarzy 🙂

One thought on “Budowa domu w 2018 – jest drogo, a będzie jeszcze drożej!”

  1. Gdybym znalazła jakiś ciekawy projekt domu prefabrykowanego, to czemu nie. Ale jak tak patrzyłam w necie, to te domy, które w opisie mają, że są prefabrykowane, to buduje się 90 dni. W sumie i tak mało niż tradycyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *