Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu skośnym

Prąd ze słońca staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Moduły fotowoltaiczne, widniejące na dachach domów i gruntach posesji,to bardzo częste zjawisko. Z roku na rok przybywa tego typu rozwiązań. Aby dobrze zaprojektować instalację fotowoltaiczną, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Każdy element systemu jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całej instalacji, jednak pierwszym komponentem, który odpowiada za jej sprawność są panele fotowoltaiczne. Na rynku istnieje wiele produktów, które cechują się różnymi właściwościami i parametrami. Jest to duże ułatwienie dla projektanta, jednak należy pamiętać, że każdy projekt jest inny i wymaga indywidualnego podejścia oraz doboru optymalnych komponentów.

Ogniwa fotowoltaiczne – serce każdego modułu

Newralgicznym elementem paneli fotowoltaicznych są ogniwa. Ogniwo fotowoltaiczne to półprzewodnik, który zamienia promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Najpopularniejszymi ogniwami są obecnie ogniwa krzemowe, w dwóch najbardziej znanych formach: monokrystaliczne oraz polikrystaliczne.

Ogniwa monokrystaliczne, charakteryzują się wyższą sprawnością (około 20%) od polikrystalicznych (około 17%). Niestety, przekłada się to również na cenę, dlatego w Polsce, pierwszym wyborem inwestorów są nadal ogniwa polikrystaliczne.

Mniej znanymi technologiami tworzenia modułów opartych o ogniwa krzemowe są metody Half Cut oraz PERC. Na rynku dostępne są również inne ogniwa, takie jak polimerowe lub amorficzne.

Sprawność ogniw fotowoltaicznych

Sprawność modułów wynika bezpośrednio z zastosowanej technologii. Przekłada się to na sprawność i wydajność całego systemu. Rozwój technologii pozawala na zwiększanie sprawności modułów, a co za tym idzie, zmniejszenia powierzchni modułów koniecznej do wytworzenia danej ilości energii. Biorąc pod uwagę stosunek sprawności do ceny paneli, obecnie najkorzystniejszym rozwiązaniem są moduły – panele polikrystaliczne.

Moc szczytowa paneli fotowoltaicznych

Moc szczytowa, to moc paneli fotowoltaicznych w optymalnych warunkach laboratoryjnych. Moc realna jest dużo niższa i w Polskich warunkach wynosi około 10 % mocy szczytowej. Jest to parametr, który obrazuje, na jakie uzyski energetyczne w ciągu roku można liczyć.

Tolerancja mocy

Tolerancja mocy to stosunek mocy rzeczywistej do mocy nominalnej ogniwa. Ważnym parametrem jest również temperaturowa tolerancja mocy, która określa jak spada moc modułu wraz ze wzrostem temperatury.

Współczynnik wypełnienia

Współczynnik wypełnienia jest procentową wartością określającą, jakość ogniwa fotowoltaicznego. Parametr ten powinien jak najbardziej zbliżony do 100 %. Im wyższa wartość współczynnika wypełnienia, tym lepszą charakterystyką prądowo-napięciową cechuje się dany panel fotowoltaiczny.

Prąd zwarcia modułu

Prąd zwarcia modułu, to maksymalna ilość prądu, którą jest w stanie wygenerować panel fotowoltaiczny. Współczynnik ten jest bardzo ważny podczas procesu projektowania. Im wyższy prąd zwarcia, tym lepszy moduł.

Jak dobrać panele fotowoltaiczne – podsumowanie

Powyższe parametry są niezbędne do optymalnego działania instalacji fotowoltaicznej. Należy jednak pamiętać także o samej budowie modułu. Aby instalacja mogła służyć przez długie lata, panele fotowoltaiczne muszą być trwałe i wykonane z najwyższej jakości materiałów. Co więcej, istnieją na rynku innowacje, poprawiające wydajność modułów (np. żłobienia w ramie odprowadzające wodę).

Każdy szczegół, wchodzący w skład instalacji fotowoltaicznej, wpływa na jej wydajność oraz w konsekwencji rentowność, dlatego należy zadbać, aby komponenty były dobierane optymalnie do danych warunków i charakterystyki systemu.

Dobierz instalację fotowoltaiczną z profesjonalistą i skorzystaj z dotacji!

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w doborze odpowiednich paneli fotowoltaicznych? Skontaktuj się z hurtownią fotowoltaiczną Swatt.pl. Fachowe doradztwo, pomoc w doborze produktów i instalacji, to jedna z podstawowych i nielicznych usług firmy. Wykonują również montaż instalacji fotowoltaicznych oraz pomoc w sprawach formalnych, także w kwestii uzyskania dofinansowania na Fotowoltaikę – spiesz się, termin pierwszego naboru przyjmowania wniosków kończy się 20.12.2019!
W ofercie hurtowni, oprócz paneli fotowoltaicznych znajdziesz również pełen asortyment niezbędny do wykonania i montażu instalacji, a także gotowe do zakupu zestawy fotowoltaiczne w atrakcyjnych cenach! Możliwość zakupu stacjonarnie, internetowo oraz telefonicznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *