Z roku na rok w okresie letnim, zmagamy się z coraz większymi upałami. Temperatura w Polsce osiąga nawet 34-36℃ w cieniu, co daje we znaki nie tylko dorosłym, ale także dzieciom. Z pomocą przychodzi klimatyzacja, która jeszcze parę lat temu była luksusem – obecnie jest wręcz standardem, także w domach. W związku z tym, wielu rodzicom nasuwa się pytanie, czy klimatyzacja szkodzi dzieciom? Jeżeli jesteś zainteresowany tym tematem, zachęcamy do dalszej części artykułu.
Czy klimatyzacja szkodzi niemowlakom i dzieciom?
Nie, klimatyzacja nie jest szkodliwa zarówno dla niemowlaków, jak i dzieci, o ile używana jest z głową i regularnie dbasz o jej czyszczenie oraz konserwację.
Zarówno ochłodzenie jak i przegrzanie niemowlęcia / dziecka może być niebezpieczne, w związku z tym nie powinniśmy się obawiać klimatyzowanych pomieszczeń w okresie panujących upałów, ponieważ możemy doprowadzić do udaru cieplnego. Kwestia ta dotyczy nie tylko dzieci, ale także osób dorosłych i starszych. Z drugiej strony nadużywanie lub niepoprawne używanie klimatyzacji może doprowadzić do infekcji, kataru lub innych objawów chorobowych.
Poniżej przedstawiamy, jak powinna być poprawnie użytkowana klimatyzacja domowa, gdy w domu przebywają dzieci. Co robić, żeby dziecko nie doznało szoku termicznego i żeby nie przegrzać, ani za bardzo nie ochłodzić organizmu dziecka.
Idealna temperatura otoczenia
Najlepsza temperatura otoczenia zarówno dla dzieci, jak i dorosłych to temperatura pokojowa, czyli 20-24℃ .
Mając w domu noworodka, pamiętajmy że to jego wiekiem powinna być podyktowana temperatura, jaką mamy w swoich domach. Niemowlaki ze względu na swoją budowę fizjologiczną oraz tryb życia, powinny mieć zapewnioną większą ilość ciepła niż dorośli. Dlatego w tym przypadku, temperatura powinna być nie mniejsza niż 24℃, zarówno w nocy jak i w ciągu dnia.
Starsze dzieci czują się komfortowo w temperaturze ok. 20℃ w dzień i ok. 18-19℃ w ciągu nocy, jednak jeżeli mamy włączoną klimatyzację w nocy, trzeba pamiętać, że w pomieszczeniach może zrobić się chłodno, a dzieci mają tendencję do skopywania okryć. Dlatego warto rozważyć w tym przypadku opcję zmiany kołdry na śpiwór.
Odpowiednia regulacja temperatury
- Klimatyzacja w domu
Odpowiednia regulacja temperatury klimatyzatora domowego do panujących na zewnątrz upałów to bardzo istotna kwestia. Znaczenie ma również utrzymywanie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniach.
Aby klimatyzacja w domu nie szkodziła dzieciom, należy ustawić urządzenie tak, aby wewnątrz pomieszczenia temperatura była niższa o maksymalnie 5-6℃ niż na zewnątrz. Przykładowo: na zewnątrz jest 34℃ , to klimatyzacja w domu powinna być ustawiona na maksymalnie 28℃. Jeżeli różnica temperatur będzie bardzo duża, może doprowadzić do przeziębienia dziecka. Z kolei wilgotność powietrza powinna utrzymywać się w granicach 40-70%.
- Klimatyzacja w samochodzie
Największy błąd popełniamy jednak z klimatyzacją samochodową. Niemal od razu po wejściu do auta zamykamy się ustawiając klimatyzację na niską temperaturę – taka sytuacja jest nie tylko niebezpieczna dla malucha, ale także nas samych. Jeżeli wnętrze auta jest nagrzane, w pierwszej kolejności należy je przewietrzyć i lekko schłodzić, dopiero potem wejść do środka z dzieckiem i ustawić klimatyzację o maksymalnie 5℃ niższą niż jest na zewnątrz.
Zanim wejdziesz z dzieckiem do auta, w którym pracuje klimatyzacja, koniecznie sprawdź, czy nawiew nie jest skierowany bezpośrednio na główkę dziecka. Jeżeli tak, najbezpieczniej skierować go na sufit lub nogi, ponieważ głowa jest najbardziej wrażliwą strefą ciała na niską temperaturę. Dotyczy to nie tylko dzieci, ale też dorosłych. Ustawianie nawiewu klimatyzacji na twarz lub głowę może doprowadzić do znacznie poważniejszych infekcji niż katar, np. do zapalenia ucha, które jest bardzo bolesne i niekomfortowe. Zasada ta dotyczy każdej klimatyzacji, nie tylko tej w samochodzie.
Pamiętaj też, aby wyłączyć klimatyzację samochodową klika – kilkanaście minut przed dojazdem do miejsca docelowego, by temperatura mogła stopniowo się wyrównywać z tą panującą na dworze.
Klimatyzacja w miejscach publicznych a dziecko
Lato to okres wakacji, urlopów i wyjazdów. W dzisiejszych czasach nie mamy żadnych zahamowań, żeby podróżować nawet z kilku-miesięcznym bobasem. Jak zatem poradzić sobie z klimatyzacją w samolocie, w hotelach czy restauracjach, gdzie nie mamy wpływu na jej ustawienia, tak jak w domu czy samochodzie? Oto nasze wskazówki:
- Klimatyzacja w hotelu
Klimatyzacja w pokojach hotelowych najczęściej ustawiona jest tak, żeby w krótkim czasie wyczuwalnie schłodzić pomieszczenie, szczególnie te, w którym śpimy. Warto wówczas zaraz na początku poprosić kogoś z obsługi o zmianę tych ustawień, a dopiero potem wejść do pokoju z dzieckiem. Tutaj również pamiętaj, aby zmienić nawiew klimatyzatora np. na sufit, ponieważ zazwyczaj w pokojach hotelowych ustawiony jest na łóżka.
- Klimatyzacja w restauracji i innych lokalach
O tyle o ile w pokoju hotelowym możemy jeszcze dostosować klimatyzację do naszych preferencji, tak już w holu hotelowym, samolocie czy w restauracji nie mamy na to wpływu. W takim przypadku, warto mieć zawsze przy sobie cienką, bawełnianą czapeczkę dla dziecka – taką, która zakryje nie tylko główkę, ale także uszka – jest to bardzo ważne, dlatego dla bezpieczeństwa polecamy stosowanie czapeczek z ochraniaczami na uszka i troczkami, które można zawiązać pod brodą dziecka. Dzięki temu mamy pewność, że nie dojdzie do przewiania uszek, które są bardzo wrażliwe. Przyda się także dodatkowe okrycie wierzchnie lub cienki kocyk, ale o tym rozpisujemy się w dalszej części artykułu. Pamiętaj także, aby co jakiś czas sprawdzać, czy dziecku nie jest za zimno lub za ciepło.
Jak sprawdzić czy dziecku jest za zimno lub za ciepło?
To, że w pomieszczeniu lub w samochodzie jest włączona klimatyzacja, nie musi oznaczać, że dziecko będzie odczuwało komfort termiczny. Jeżeli posiadamy np. samochód z jednostrefową klimatyzacją, to z przodu zawsze będzie chłodniej, niż z tyłu, tam gdzie zazwyczaj umieszczamy nosidełko lub fotelik dziecięcy. W związku z tym dziecku może być za ciepło i może dojść do przegrzania.
Dlatego najszybszą i najłatwiejszą metodą sprawdzenia czy dziecku nie jest za zimno lub za ciepło, to przyłożenie dłoni do karku. Jeżeli dziecko ma suchy i ciepły kark to znaczy, że temperatura jest dla niego komfortowa. Spocony i rozgrzany – temperatura jest za wysoka i jest mu za ciepło. Analogicznie, jeżeli kark dziecka jest chłodny – jest mu zimno i marznie.
Odpowiedni ubiór dziecka
Aby dziecku było komfortowo, zadbajmy o odpowiedni ubiór do panującej temperatury. Jeżeli w domu włączasz klimatyzacje na temperaturę ok. 20 – 23℃ , to nie rozbieraj go do samej pieluszki, bo może wtedy zmarznąć. Z kolei gdy wychodzisz z nim na upał ale wiesz, że będziecie potem przebywać w klimatyzowanym pomieszczeniu, ubierz dziecko lekko i przewiewnie, aby się nie zgrzał i nie spocił, ponieważ gdy wejdziecie do chłodnego pomieszczenia – zapewne się przeziębi. W takiej sytuacji lepiej przygotować cieplejsze ubranko i założyć mu je, gdy w pomieszczeniu różnica temperatur będzie za duża.
Wychodząc z dzieckiem z domu, warto mieć zawsze przy sobie dodatkowe ubranko na wypadek, gdyby się spocił. Niemowlaki leżące w wózkach, nosidełkach czy wożone w fotelikach samochodowych, często mają spocone plecki. Dlatego przed wejściem do klimatyzowanego pomieszczenia lub samochodu należy przebrać ubranko, by nie przeziębić dziecka.
Oprócz dodatkowego ubranka, dobrze mieć przy sobie lekki kocyk letni, który będzie zbawienny w miejscach, gdzie nie masz wpływu na ustawienia temperatury, a gdzie klimatyzacja działa na pełnych obrotach np. w centrach handlowych, na lotniskach lub w innych pomieszczeniach o większej przestrzeni, w których różnica temperatur zazwyczaj jest bardzo duża.
Przed wyjściem z takich pomieszczeń, poszukaj strefy, w której temperatura wewnątrz jak i na zewnątrz jest zbliżona i pobądź tam klika minut. W ten sposób organizm dziecka przyzwyczai się do wyższej temperatury panującej na zewnątrz i nie dozna szoku termicznego.
Czy może być włączona klimatyzacja w nocy przy dziecku?
Tak, klimatyzacja może pracować w nocy, także w pomieszczeniu gdzie śpi dziecko, jednak pamiętaj, aby w nocy dziecko było przykryte i odpowiednio ubrane. Jeżeli Twoje dziecko ma tendencję do skopywania kołderki, rozważ kupno śpiworku. Klimatyzacja po kilku godzinach wychłodzi pomieszczenie i dziecko może zmarznąć.
Zalety klimatyzatorów:
#1 Nowoczesne klimatyzatory to nie tylko urządzenia chłodzące, ale także grzejące i osuszające powietrze.
Nawet latem zdarzają się chłodne wieczory i noce, więc możliwość dogrzania pomieszczenia np. przed kąpielą malucha, bez konieczności uruchamiania instalacji grzewczej jest ogromną zaletą! Funkcję grzania i osuszania pomieszczenia mają nowoczesne klimatyzatory ścienne w wersji split, które tak chętnie wybieramy do naszych domów i mieszkań, ponieważ są energooszczędne, funkcjonalne, a sama instalacja nie jest skomplikowana. Ponadto, możemy już kupić klimatyzatory split w bardzo atrakcyjnych cenach! Jest to opcja znacznie bardziej opłacalna niż używanie farelek lub grzejników elektrycznych, ale też znacznie bardziej praktyczna i wielofunkcyjna.
#2 Ciche i ekonomiczne w użytkowaniu.
Wielu ludzi obawia się też o to, że klimatyzator będzie za głośny. Wybierając klimatyzator typu split, bez obaw możecie zamontować go nawet w sypialni czy w salonie, gdyż jego działanie przypomina pracę lodówki. Najgłośniejsza część montowana jest na zewnątrz budynku, w związku z tym nie będzie przeszkadzał domownikom w codziennym życiu. Ponadto, nowoczesne modele posiadają funkcję snu, która zapewni Ci nie tylko komfortowe warunki snu, ale także ekonomiczną i cichą pracę w ciągu nocy.
#3 Świeże, czyste powietrze.
Nie jesteś jeszcze przekonany do klimatyzacji domowej? Pamiętaj, że zbyt wysoka temperatura napędza powstawanie roztoczy i innych niebezpiecznych dla Ciebie i Twojego dziecka mikroorganizmów. Roztocza to jedne z najsilniejszych alergenów, które bardzo często doprowadzają do astmy oskrzelowej oraz atopowego zapalenia skóry. Dlatego utrzymywanie odpowiedniej temperatury w domu jest nie tylko komfortowe do życia codziennego, ale także zdrowsze dla nas samych i naszych dzieci, o ile będziemy pamiętać o jej regularnej konserwacji i czyszczeniu.
Dbaj o regularną konserwację i czyszczenie klimatyzacji!
Podczas pracy klimatyzatora, na jego elementach skrapla się woda, w której rozwijają się bakterie, pleśń i grzyby. Zanieczyszczona klimatyzacja może więc powodować różnego rodzaju infekcje i alergie, dlatego bardzo istotna jest regularna konserwacja i czyszczenie, zarówno urządzeń domowych, jak i samochodowych.
Możemy też sami co jakiś czas wymieniać filtry lub czyścić ją preparatami grzybobójczymi, jednak pamiętajmy, żeby dwa razy do roku zlecić przegląd profesjonalistom, którzy zrobią to znacznie dokładniej i dogłębniej, szczególnie przed sezonem letnim lub przed pierwszym uruchomieniem klimatyzacji po dłuższej przerwie. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się świeżym i czystym powietrzem oraz komfortową temperaturą – bez kurzu, drobnoustrojów i bakterii.
Pamiętaj! Jeżeli poczujesz stęchły zapach bo włączeniu klimatyzacji, natychmiast ją wyłącz i zadzwoń po fachowców, a w przypadku np. pokoju hotelowego, zażądaj zmiany pokoju lub wyczyszczenia klimatyzatora.