Projekt budowlano - architektoniczny domu jednorodzinnego.

Znalezienie działki pod budowę domu, która będzie spełniała wszystkie nasze założenia, to czasami długa i kręta droga. W szczególności, gdy naszym marzeniem jest działka znajdująca się w cichej, spokojniej i ładnej okolicy, ale znajdującej się w niedalekiej odległości od centrum lub okolicy posiadającej rozwiniętą komunikację miejską oraz najpotrzebniejsze punkty usługowo-handlowe. Ponadto, oczekujemy także, aby była to działka, która będzie miała odpowiednie ułożenie, powierzchnię oraz wpisywała się w posiadany budżet.

Czasami poszukiwanie odpowiedniej działki trwa dłużej niż cała budowa domu, jednak czasami warto poświęcić ten czas i znaleźć taką działkę, która będzie dla nas idealna, niż wybudować dom w miejscu, na które będziemy narzekać przez cały czas.

Gdy już znajdziemy działkę, musimy zainteresować się projektem domu. Niektórym może wydawać się, że jest to już ta przyjemniejsza część, jednak niech to nie będzie złudne wrażenie – wybór odpowiedniego projektu, to tak samo jak wybór działki – ogromnie ważna kwestia, której absolutnie nie należy podejmować pochopnie, pod wpływem impulsu. Należy bowiem te dwa aspekty dokładnie przemyśleć.

Niestety o tym, czy dobrze będzie mieszkać nam się w danym miejscu, w danym domu, nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Niestety większość wad (jak i zalet) nowego domu wypłynie na powierzchnię dopiero po zamieszkaniu, czasami nawet po paru latach. Jednak dobry, przemyślany projekt domu może zapewnić komfort i funkcjonalność, niezależnie czy zdecydujemy się kupić gotowy projekt, czy zamówimy go u architekta pod indywidualne wymagania.

Nie da się też określić jaki rodzaj projektu będzie lepszy, ponieważ zarówno jedna, jak i druga opcja ma swoje wady i zalety oraz swoich przeciwników i zwolenników. Aby pomóc Wam w decyzji, scharakteryzowaliśmy zarówno jedną, jak i drugą opcję, mamy nadzieję, że pomogą one w podjęciu dobrej dla Was decyzji.

Projekt domu „na indywidualne zamówienie”

Zaletą zdecydowania się na indywidualny projekt domu, jest z pewnością fakt, że mamy zupełną dowolność, jeżeli chodzi o wybór projektanta, tym bardziej jeżeli mamy na oku osobę, która zrozumie nasze oczekiwania, jest kreatywna i doświadczona, u której możemy liczyć na szczerą opinię i profesjonalne doradztwo – która czasami wyleje na nas kubeł zimnej wody i będzie potrafiła przekonać nas o wadach i zaletach danego rozwiązania, wynikającą z jego praktyki i realnego doświadczenia. Nie zawsze to co wydaje się dla nas idealne, w rzeczywistości takie jest. Dlatego ważne, aby projektant potrafił dosadnie z argumentować swoje wskazówki i przekonać nas do najbardziej optymalnego rozwiązania. Dzięki temu, z pewnością w przyszłości podziękujemy mu za to i nie będziemy narzekać na komfort mieszkania.

Podsumowując – największą zaletą zdecydowania się na projekt domu wykonany na indywidualne zamówienie u architekta jest fakt, że:

  • przyszły dom może być całkowitym odzwierciedleniem naszych marzeń i potrzeb,
  • mamy wolną rękę w wyborze projektanta, dzięki czemu możemy znaleźć osobę, której projekty nas zachwycają i z którą wiemy, że współpraca będzie przebiegała sprawnie i przyjemnie,
  • doświadczony projektant może „zdradzić” nam zalety i wady danego rozwiązania, które będą miały późniejszy wpływ na nasz komfort życia i użytkowania domu, co jest ogromną zaletą tego rozwiązania. Jednak trzeba się z tym liczyć, że wszystko zależy od projektanta. W każdej branży znajdą się osoby, które po prostu chcą jak najszybciej odhaczyć kolejny punkt na liście zadań do wykonania bez większego względu na jakość realizacji,
  • osoby niezdecydowane, które nie mają rozwiniętej wyobraźni i nie do końca wiedzą czego chcą i co będzie lepszym rozwiązaniem – mogą liczyć na pomoc architekta i jego doświadczenie. Dzięki niemu, będziemy mogli wprowadzać w projekcie różnorodne korekty, a nawet większe zmiany, gdy zaistnieje taka potrzeba,
  • mamy możliwość ciągłej konsultacji wykonawców budowy z wyjętym przez nas architektem, która z pewnością będzie nie raz bardzo pomocna.

Wady rozwiązania:

Mimo, iż rozwiązanie to ma dużo zalet, nie jest całkowicie pozbawione wad. Do największych wad zamówienia indywidualnego projektu architektonicznego domu u architekta jest cena.
Ciężko podać tutaj nawet widełki cenowe, gdyż zależy to przede wszystkim od przedsięwzięcia, projektu, indywidualnych założeń, ale także od samego architekta – jego wyrobionej marki, popularności, wykonanych prac, panującej mody, a także tego w jakim mieście żyjemy – w większych miastach z reguły za wszytko liczą sobie więcej, także pewnie i w tej kwestii nie będzie różnicy.

Standardowo przyjmuje się jednak, że indywidualny projekt architektoniczny domu jednorodzinnego, wykonywanego na zamówienie to koszt ok. 3-5% wartości gotowego już budynku. Jak sobie to policzymy i zestawimy z ceną za „podobny” ale gotowy projekt – wychodzi nieraz spora różnica, ale mimo to i tak wiele osób, które zdecydowały się na „zatrudnienie” architekta, uważa że warto, mimo tak wysokiej ceny.

Należy zaznaczyć, że takie rozwiązanie nie gwarantuje nam tego, że otrzymamy od architekta takie wsparcie jakie oczekujemy, że całkowicie poświęci się realizacji i zasypie nas cennymi radami. Wszystko zależy od architekta i jego podejścia. Tak jak wspominam wyżej – są tacy ludzie, którzy zgodzą się na wszystko, byle tylko szybciej skończyć współpracę i wystawić fakturę, dlatego tak ważne jest, żeby wyszukać dobrego, polecanego architekta.

Kolejną wadą projektu domu na zamówienie jest czas oczekiwania na jego wykonanie, który nie dość, że może trwać długie tygodnie (a nawet miesiące), to jeszcze może się stale wydłużać przez wprowadzanie ewentualnych poprawek.

Architekt stojący obok domu

Gotowy projekt domu

Niewątpliwą zaletą gotowego projektu domu jest niższa cena w porównaniu do projektu pod indywidualne zamówienie oraz to, że mamy go od razu „w ręce”, bez czekania nawet kilku miesięcy. Jest to szczególnie istotne dla tych osób, którym bardzo zależy na czasie. Jeżeli mowa o cenie, to w tym przypadku możemy podać uśrednione widełki cenowe, które za gotowy projekt domu jednorodzinnego szacuje się w przedziale od 1500 – 3000 zł.

Kolejnym atutem przemawiającym na korzyść kupienia gotowego projektu architektonicznego domu jest pełna wizualizacja oraz możliwość porównania różnych rozwiązań, także tych ukończonych. Mamy tutaj możliwość zasięgnięcia wielu cennych porad na np. forum internetowym od ludzi, którzy już zbudowali dom według tego samego projektu. Możemy z nimi skonsultować nasze pomysły i wizje, w końcu kto nie wie lepiej niż osoba, która już mieszka w takim domu? Jednak trzeba uważać na to, że nie zawsze to co jednej osobie służy i odpowiada, będzie także nam – każdy ma inne oczekiwania i pomysł na życie.

Wielu ludzi jest też głęboko przekonana o tym, że kupując gotowy projekt domu musi zostać on dokładnie taki jaki jest. Oczywiście jest to błędne myślenie – gotowe projekty wręcz należy przystosować do naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwań, a przede wszystkim wymogów działki, na której ma powstać dom. Przede wszystkim chodzi o dostosowanie fundamentów do miejscowych warunków gruntów. Adaptacja obejmuje również konieczność wykonania projektu zagospodarowania działki – wpisanie go w istniejącą na terenie infrastrukturę.

W niektórych przypadkach obowiązkowa część adaptacji musi zostać rozszerzona o wymogi przedstawione przez gminę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy. Np. warunki zabudowy mogą narzucać wykonanie nachylenia dachu pod odpowiednim kątem, odległość od granicy działki czy nawet maksymalną wysokość budynku. Wszelkie obowiązkowe warunki adaptacji projektu muszą zostać wprowadzone, inaczej nie otrzymamy zgody na budowę.

Oczywiście wprowadzenie zmian nie jest wliczone w cenę kupionego projektu. Za tego typu modyfikacje w gotowym projekcie musimy doliczyć średnio od 1000 – 7000 zł – ostateczna kwota zależy od skali oraz charakteru ingerencji w projekt. Firmy, które sprzedają gotowe projekty domów, często zapewniają również usługi modyfikacyjne lub oferują pomoc w znalezieniu upoważnionego architekta, który bez problemu będzie w stanie dostosować do nas zakupiony projekt architektoniczny domu.

Gotowy projekt domu należy dostosować w zakresie:

  • warunków geotechnicznych,
  • wymogów miejscowego planu zagospodarowania lub decyzji o warunkach zabudowy,
  • przygotowania planu zagospodarowania działki na mapie geodezyjnej,
  • przygotowania planu przyłączy mediów (woda, gaz, prąd, szambo lub kanalizacja), zgodnie z warunkami technicznymi, które dostaniecie od dostawców wymienionych mediów.

Jest to także dobry moment na ewentualne przerobieniu projektu domu. Możemy poprzesuwać ściany działowe lub np. zmienić technologię budowlaną, a nawet rodzaj wykorzystanych do budowy materiałów. Pamiętajmy, że gotowy projekt nie oznacza dla nas zamkniętej furtki – on również daje nam duże możliwości i pełen zestaw rozwiązań kompromisowych.

Które rozwiązanie lepsze?

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Każdy z nas jest inny, ma inne potrzeby i oczekiwania. To, że u kogoś sprawdziło się dane rozwiązanie, nie koniecznie sprawdzi się u nas. Dochodzą do tego także kwestie finansowe – jak wiesz, że nie możesz sobie pozwolić na rozwiązanie indywidualne, nie zawracaj sobie nawet nim głowy.

Z kolei jak znaleźliście idealny gotowy projekt domu i chcecie wprowadzić niewielkie modyfikacje – nie ma sensu płacić za indywidualny projekt, lepiej kwotę tą przeznaczyć na lepsze materiały budowlane, które mają wpływ na solidność budowy.

Masz nietypowy gust, lubisz oryginalne rozwiązania, wiesz czego chcesz, bądź wręcz przeciwnie – nie masz wyobraźni ani zielonego pojęcia co chcesz i jakie rozwiązania są dobre – znajdź dobrego architekta, który przeprowadzi z Tobą wywiad i z pewnością zaproponuje coś, co przypadnie Ci do gustu.

Jedno jest pewne – jak sobie wybierzesz, tak będziesz mieszkał. Na pewno warto prześledzić ofertę dostępną w internecie, ale także udać się do architekta i porozmawiać o projekcie, kosztach, warunkach, itd. Na tej podstawie podjąć ostateczną decyzję. Pamiętajmy o tym, że niekoniecznie wybór między indywidualnym projektem domu, a gotowym jest tutaj najtrudniejszy – ważniejsze moim zdaniem jest tutaj znalezienie dobrego architekta, z którym będziemy potrafili znaleźć nić porozumienia, aby współpraca była owocna i przebiegała pomyślnie, a to czy praca będzie polegała na przerabianiu gotowego projektu, czy wykonaniu autorskiego od podstaw, to już bardziej drugorzędna kwestia.

A jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie? Podzielcie się nimi w komentarzu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *