Dach domu jednorodzinnego

Budowa domu to inwestycja, na którą składa się wiele ważnych decyzji. Ogólny wygląd oraz funkcjonalność budynku zależą m.in. od tego, jaki rodzaj dachu wybierzemy. Tematowi należy poświęcić nieco więcej uwagi, skupiając się nie tylko na walorach wizualnych konstrukcji, lecz także uwzględniając koszty eksploatacyjne oraz praktyczność. Czy warto podążać za modą na dachy czterospadowe i jak inaczej wykorzystać dach płaski? O tym poniżej!

Kształt i typ dachu mają znaczenie!

W Polsce z roku na rok przybywa domów jednorodzinnych. To ekonomiczne oraz funkcjonalne alternatywy dla tych, którzy chcą „uwić” własne gniazdko bez konieczności zakupu mieszkania w bloku czy dzielenia piętra ze starszym pokoleniem. Niewątpliwie ważnym elementem takiego budynku jest dach. Niewłaściwie dobrany może zmienić proporcje obiektu, nieco go przytłoczyć, a w najgorszym wypadku generować trudności w eksploatacji i rodzić dodatkowe koszty. Zanim jednak uwzględnimy wszystkie za i przeciw wybranego rozwiązania, warto sprawdzić miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, które często określają rodzaj, a czasami nawet kolor pokrycia dachowego!Wiąże się to uwarunkowaniami krajobrazowymi czy historycznymi.

Do najpopularniejszych rozwiązań zaliczane są dachy skośne (dwuspadowe, czterospadowe czy wielopołaciowe). Inwestorzy niekiedy decydują się również na dachy płaskie. Jakie są ich wady i zalety?

Dach płaski

Zaletami dachów płaskich są ich koszt oraz praktyczność. To konstrukcje, w których spadek połaci nie może wynosić mniej niż 3°, a tym samym nie powinien przekraczać 11°-12°, co umożliwia odpowiednie odprowadzenie wody deszczowej z dachówki. Tego typu konstrukcje pozwalają uniknąć negatywnych konsekwencji występowania niekorzystnych czynników atmosferycznych, jak burze czy wichury, przez co z pewnością właścicieli dachów płaskich nie spotka zerwanie połaci i konieczność naprawienia szkód wyrządzonych przez naturę. Z uwagi na ograniczenia wykorzystania materiałów, dach płaski jest także stosunkowo tańszą alternatywą niż rozwiązania skośne, a możliwość adaptacji powierzchni na przestrzeń użytkową daje jeszcze większą swobodę w kreowaniu idealnego obiektu. Bardzo często zamienia się on w przytulny zieleniec czy funkcjonalny taras. Dachy płaskie mają jednak też wady związane z możliwością nieprawidłowego odprowadzania zanieczyszczeń czy potrzebą usuwania śniegu zimą.

Dach dwuspadowy

Dach dwuspadowy to rozwiązanie najbardziej utrwalone w polskim krajobrazie. Bryłę obiektu zamykają płaszczyzny prostopadle zlokalizowane do kalenicy, które tworzą dwie trójkątne ściany boczne. To tania i prosta metoda pokrycia budynku, która z uwagi na możliwość łatwego montażu kolektorów słonecznych czy paneli fotowoltaicznych cieszy się dużą popularnością. Ten rodzaj konstrukcji pozwala na dobudowanie dodatkowej wiaty czy garażu, tworzy poddasze, które można przeznaczyć na cele mieszkalne, a także zapewnia odpowiednie odprowadzenie deszczówki oraz daje nieograniczone możliwości w zakresie wyboru pokrycia. Dostępna na rynku szeroka oferta sprzyja tworzeniu ciekawych i oryginalnych projektów, a uniwersalny kształt pasuje zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych budowli. Ten ostatni wizualny aspekt dla niektórych stanowi jednak wadę, czyniąc obiekt nudnym i monotonnym.

Dach dwuspadowy w domku jednorodzinnym

Dach czterospadowy

Jedną z bardzo atrakcyjnych możliwości jest dach czterospadowy. Pośród tego rodzaju rozwiązań znajdują się m.in. dachy kopertowe oraz namiotowe o czterech trójkątnych połaciach. Gwarantują one doskonałe odprowadzenie wody opadowej, są odporne na bardzo silne wiatry, a także optycznie powiększają budynek z zewnątrz, co zwłaszcza w przypadku niewielkich obiektów parterowych okazuje się ich zasadniczą zaletą. Do jego wad zaliczyć można to, że dach czterospadowy zajmuje większą powierzchnię użytkową wynikającą z obecności czterech skosów, przez co zagospodarowanie poddasza będzie utrudnionym zadaniem. W porównaniu z dachem dwuspadowym stanowi on także znacznie droższą alternatywę.

Dach wielopołaciowy

Dach wielopołaciowy to najbardziej rozbudowana forma, która umiejętnie wyróżnia budynek z okolicznego krajobrazu, nadając mu oryginalnego charakteru. Poszczególne trójkątne, trapezowe lub prostokątne połaci łączą się ze sobą, tworząc harmonijną całość. Do jego zalet zaliczymy atrakcyjność wizualną, nowoczesny design, na który składają się różne kształty i nachylenia, oraz możliwość przykrycia złożonej bryły budynku stosunkowo niskim dachem. Wymaga on jednak dużych nakładów finansowych oraz jest wyzwaniem, jeśli chodzi o optymalne zagospodarowanie poddasza – niekiedy z uwagi na niskie nachylenie, jest to wręcz niemożliwe. Konieczność stosowania większej liczby materiałów, dodatkowe obróbki blacharskie czy izolacja załamań pociągają za sobą kolejne koszty, co czyni tę propozycję jedną z najdroższych.

Dach wielopołaciowy w domu jednorodzinnym.

Dach – jako zwieńczenie budynku – będzie odpowiadał za atuty estetyczne domu oraz funkcjonalność, dlatego warto dopasować go do charakteru obiektu, uwarunkowań zewnętrznych i prawnych, zasobności portfela czy nawet potrzeb domowników związanych z optymalną ilością miejsca wewnątrz. Nie ma jednak jednego, najlepszego rozwiązania, ponieważ wszystko zależeć będzie od zbioru czynników, kształtujących prywatne pojęcie praktyczności i piękna.

Autorką wpisu gościnnego jest Katarzyna Lasocka, redaktorka bloga o nieruchomościach Morizon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.